Hasret

Hasret duygularını hayatımızın belli dönemlerinde yaşarız. Hasret kimi zaman hikayeler, kimi zaman şiirler yazdırır. Hasret Şiiri; sözleri Bahaddin Yazıcı tarafından 2000 tarihinde kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Şaşortum Behey

Şaşort: Yaylacılık yapan, yaylada hayvancılıkla meşgul olan kıdemli kadın anlamına gelmektedir. Behey ise nida olarak seslenme anlamındadır. Şaşortum Behey Şiiri; Bahaddin Yazıcı tarafından 2000 yılında, Hertüs Yaylası’nda yazılmıştır.

Devamını Oku

İsyan

İsyan “Başkaldırı” anlamına gelip, Arapça kökenli bir kelimedir. İsyanla ilgili şiirler, şarkılar yazılmıştır. Bu İsyan Şiirini ise Bahaddin Yazıcı tarafından 2000 tarihinde kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Ömir

Kazakça “Ömir” olan kelime Türkçe’de “Ömür” anlamına gelmektedir. Ömir Şiiri ilk defa bir Türk’ün yazmış olduğu Kazakça bir şiirdir. Ömir Şiiri; Bahaddin Yazıcı tarafından 1998 yılında, Türkistan’da yazılmıştır.

Devamını Oku

Sen

Sen, seni sevmek, sen ve ben… Sen ile ilgili bir çok şiir yazılmış, bunlardan birini de Bahaddin Yazıcı tarafında kaleme alınmış olan “Sen” Şiiri olmuş, 2000 yılında Türkmenistan’da yazılmıştır.

Devamını Oku

Bir Güz Sabahı

Güz dönemi: yılın eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan zaman aralığı, yaz ile kış arasında yer alan mevsim anlamına gelmektedir. Bir Güz Sabahı Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 1998 yılında yazılmıştır.

Devamını Oku

Divane

Divane Farsça kökenli bir kelimedir. Kaçık, deli anlamındadır. Divane olmak ise; aklı başından gitmek, o şeye düşkün olmak anlamında kullanılır. Divane Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 1999 yılında kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Arayış

Arayış; Kelime anlamıyla arama işidir. İnsanın anlam arayışı çok eskiden beri süregelen bir olgudur. Bahaddin Yazıcı’nın arayışı, Arayış Şiiri ile anlam bulmuştur. Arayış Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 2001 yılında Türkistan/ Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Kelebek

Kelebek; narin kanatları, kısacık ömrüyle bir çok anlamı temsil etmiştir. Kelebek ile ilgili çeşitli şiirler bulunmaktadır. Kelebek Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 2001 yılında Türkistan/ Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Sultanlar Sultanı

Sultan ismi geçmişte hükümdarlara verilen bir ünvandır. Günümüzde isim olarak kullanılır. Bahaddin Yazıcı’ nın Hz. Muhammed için yazdığı Sultanlar Sultanı Şiiri: 2000 yılında kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Sevgi

Sevgiline güzel sözler söylemek, şiirler yazmak, duyguları ifade etmenin en güzel, en romantik yoludur. Sevgiyi tanımak, onu dinlemek üzerine binlerce roman, şiir ve yazılar vardır. Sevgi üzerine olan bu şiir Bahaddin Yazıcı tarafından kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Avare

Avare eş anlamlısı; serseri, başıboş, işsiz olarak kullanılır. Sözlük anlamıyla: İşe yaramaz, işsiz güçsüz, başıboş, aylak anlamındadır. Avare Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 1999 yılında Türkistan/ Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Efendim

Hz. Muhammed için “Peygamber efendimiz” şeklindeki söyleyiş halk arasında yaygınlık kazanmıştır. Efendim Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından Türkistan/ Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Münacat

Münacat kelime anlamıyla “fısıldamak” anlamına gelen Arapça kökenli bir eklime ve edebiyat terimi olarak daha çok Allah’a yakarış maksadıyla kullanılmaktadır. Münâcât Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 1998 yılında Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku

Hertüs Yaylası

Hertüs yaylasının eski adı Hertvisi’dir. Hertvisi iki derenin birleştiği yer anlamına gelir ve bu tip yerlerde kurulan yerleşmelere bu ad verilmiştir. Çok eski tarihe sahip bu köy bir çok egemenliğe ev sahipliği yapmıştır. Hertüs Yaylası Şiiri: Bahaddin Yazıcı tarafından 1998 yılında Kazakistan’da kaleme alınmıştır.

Devamını Oku
Menü